Zahrada a její proměny - NEKONEČNÝ PŘÍBĚH

 

1/ Benefice  /20.10.2013/

 

VÝŠINY SOBĚ – VÝŠINY VŠEM – S ÚSPĚCHEM!

 

Fotogalerie 1

Fotogalerie 2         

 

V neděli 20. října se na Letné dělo něco VELKÉHO – a světe div se, nebyl to fotbal, ale benefiční a kulturní akce MŠ Na Výšinách a sdružení rodičů na podporu proměny školní zahrady, pod záštitou místostarosty městské části Praha 7 Bc. Daniela Štěpána.

 

Bez nároku na honorář zde hráli a zpívali Yellow Sisters, Tereza Rejšková a David Dorůžka, Jakub Racek a Radek Vaňkát, Ira Mimosa a ženský pěvecký sbor Cancionetta Praga, Pidivadlo zahrálo pohádku O Červené karkulce, v rámci doprovodných programů si děti i rodiče mohli zahrát se Světem deskových her, nakouknout do Veletržního paláce prostřednictvím výtvarné dílny Národní galerie, vyzkoušet sebeobranu Krav Maga pro děti, nechat se ostříhat kadeřnickým studiem Mia, objevovat montessori pomůcky z Kouzelné fazolky, zatančit si s Terezou Indrákovou či se projít po slack line z Dvaadvacítky.  Na památku si návštěvníci mohli odnést „zahradní“ foto.

 

Kdo měl štěstí, vyhrál v soutěži o ceny některou z hodnotných cen, které darovali rodiče a firmy na Praze 7. V tiché aukci byly draženy předměty a služby v hodnotě téměř 100 tis. Kč.

 

Cílem akce bylo shromáždit finanční prostředky na revitalizaci školní zahrady v duchu přírodního hřiště a vytvořit tak funkční, inspirativní, estetické a bezpečné prostředí, místo setkávání komunity. A výsledek? Nejen že se vybrala ohromující částka přes 80 tisíc korun, ale především se podařilo nadchnout pro projekt komunitu rodičů  dětí navštěvujících školku, jejich příbuzné a známé. Účast byla veliká a ohlasy velmi pozitivní. Věříme, že se akce povedla a že jste si to užili tak jako my. DĚKUJEME, PŘIJĎTE ZAS!

 

Velkou odměnou za vynaložené úsilí pak bylo získání grantu Nadace Proměny na projektovou dokumentaci a architektonický návrh proměny zahrady. Věříme, že se nám podaří vytvořit natolik zajímavý projekt, abychom získali od Nadace peníze i na jeho realizaci. Významnou měrou by se na projektu měla dle slov pana místostarosty Bc. Daniela Štěpána  finančně podílet i městská část Praha 7.

 

Již na pátek 15. listopadu je naplánována „Akce Z.“ neboli pracovně-zábavná příprava zahrady na zimu. Shrabeme listí, odstraníme některé nevhodně umístěné keře a vytvoříme hmyzí domeček, zasadíme cibuloviny a popínavé rostliny. Chybět nebude ani malé občerstvení z vlastních zdrojů a samozřejmě spousta zábavy!

 

Věříme, že se vše vydaří dle našeho odvážného plánu a že vás již na druhém ročníku akce Výšiny sobě – Výšiny všem budeme moci přivítat v „proměněné“ zahradě.

 

 Naše zahrada se k zimnímu spánku neukládá, naopak, náš nekonečný příběh pokračuje dál – sledujte ho na Facebooku https://www.facebook.com/NekonecnyPribehPromenaZahradyMsNaVysinach

 

           

 

2/Projekt

 

  • obnova zahrady Mateřské školy Na Výšinách
  • vítězný projekt 1. kola grantové výzvy 2013 Nadace Proměny

 

Mateřská škola Na Výšinách se nachází uprostřed zástavby v dopravně rušné části města. Přímo pod ní vede tunel Blanka a v těsné blízkosti se nachází stadion AC Sparta. Celková rozloha školní zahrady je 2.700m2.Od roku 1995, kdy byly na zahradu instalovány nové hrací prvky, se nic nezměnilo. Zahrady během nedávných oprav školní budovy byla navíc značně poničena.

Proto jsme se rozhodli spolu s některými rodiči, že se pokusíme neutěšený stav zahrady změnit k lepšímu. Pomocí ankety jsme zjišťovali náměty pro rekonstrukci, rozšíření herních prvků i využití. Zahradu bychom chtěli změnit v klidnou a inspirativní oázu, která umožní dětem bezpečným způsobem zkoumat a objevovat okolní svět. Jedním z cílů projektu je zprostředkovat dětem kontakt s přírodou, dopřát jim zkušenosti s přírodními cykly a živly a vzbudit zodpovědnost za životní prostředí.

Nová zahrada kromě příležitostí pro volnou hru a mnoho různých aktivit nabídne prostor pro setkávání a kulturní akce.

 

Grantová výzva 2013 – oznámení výsledku hodnocení žádosti o finanční výsledek

 

 

3/  15.11.2013 Akce "Z" na školní zahradě

     Rodiče pro děti vybudovali hmyzí domeček, vyhrabali listí, vykopali  kořeny zbývajících keřů na svahu pro sáňkování a bobování, zasadili nové keře a udělali kompost. Děti vyrobily krmítka pro ptáky a co dobrého pro ně připravily, na čem si letos budou hodovat sýkorky????

 

Brigáda rodičů, listopad 2013

 

 

 

4/  11.12.2013  Vánoční trhy a předvánoční setkání s Nekonečným příběhem

Na trzích si všichni mohli zakoupit krásné vánoční dárky, vyrobit vánoční přáníčko i ozdoby na stromeček, ale hlavně se dozvěděli novinky o zahradě.

 

 

 

5/  29.1.2014  Orientační běh NEKONEČNÝM příběhem

Děti si vyzkoušely na zahradě "orienťák", orientační běh mezi pravými orienťáckými lampiony s číslem a kleštěmi na procvakávání kontrolních kartiček. Nejdříve se seznámily s plánem zahrady -mapou s vyznačenými místy kontroly. Pak ve skupinách, ve dvojicích či samostatně se vydaly najít všechny lampiony a prozkoumat zahradu. Vyzkoušely si novou věc, proběhly se, sklouzly, učily se počítat a hlavně si navzájem pomáhat.

 

Fotogalerie – orientační běh

 

 

6/ 12.2.2014   Tradiční Výšinský KARNEVAL

 

Společným tématem Výšinského karnevalu byly letos Duhoví skřítci a vertikální zahrady francouzského výtvarníka Patrica Blanca se základními barvami: zelená, červená a oranžová.

Tím to ale neskončilo, odpoledne se naplno rozeběhly přípravy na CARNEVALE PRAHA 2014. Vyráběli jsme spolu s rodiči prudce originální masky skřítků. Přišla mezi nás i PhDr. Kateřina Ebelová, výtvarnice, autorka publikace "Masky".

V galerii Scarabeus vystavujeme jednoho z Duhových skřítků.

 

 

 

7/ 20.2.2014 Prezentace studie Proměny zahrady - NEKONEČNÝ PŘÍBĚH

 

Architektky Zuzana Novotná a Susane Spurná představily rodičům a učitelům pracovní model studie včetně variantních řešení obnovy zahrady. Návrh vzniká ve spolupráci s německým tvůrcem dětských hřišť Michaelem Grasemannem.

Nekonečný příběh v podobě střídání ročních období se stal mottem projektu obnovy zahrady.

Autorky studie naznačily celkem tři varianty řešení, jak rozčlenění prostoru uchopit.

V rozpracované studii se snaží proměnit zahradu v prostor různorodě rozmanitější s různou mírou otevřenosti, kde by děti mohly přecházet od  řízených činností koncentrovaných v těsné blízkosti budovy až k okrajům zahrady, které jim mají nabídnout větší míru soukromí pro volnou hru. Na zahradě by měl vzniknout ústřední spojovací prostor s herními prvky, terasy pro hry s vodou, loď v písku, plocha pro přírodní amfiteátr, zahradnický koutek s hmyzím domečkem, místo pro setkávání nebo výstavní plocha pro dětskou tvorbu.

Děti se ihned k modelu výtvarně vyjádřily, vedle věcného vyjádření rodičů i učitelů a provozních pracovníků.

 

Nekonečný příběh na Facebooku

 

Zahrada - výtvarné tvoření

 

8/   10.4. 2014  JARNÍ brigáda na školní zahradě

 brigádníci - rodiče postavili na zahradě Tee Pee, zhotovili  hmyzí domeček a vyvýšené záhony pro sázení rostlin a péče o ně dětmi.

 

Na zahradádce

 

 

9/ 13.5.2014  "Indiánská zahradní slavnost" jako pokračování cyklu KVĚTINY pro školní zahradu.
Co se tam vše dělalo, tvořilo a prožilo ?

- výroba indiánských čelenek

- výroba šamanských vonných sáčků

- navlékání korálků

- tajné indiánské písmo

- zprovoznění zahradního fat boye

 

Indiáni 

 

 

10/ 2. Benefice  VÝŠINY SOBĚ - VÝŠINY VŠEM / 12.10.2014/

 

Benefice - fotoglerie 1

Benefice - fotoglerie 2